Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

Przeszło 2500 osób pielgrzymowało w ostatnią sobotę września do Sanktuarium na Świętym Krzyżu, w ramach organizowanego przez PTTK i Diecezję Kielecką Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego. W tej grupie znalazła się także 30-osobowa reprezentacja naszej parafii.

Rajd pieszy, ale też pielgrzymka – przecież na jednym z najwyższych szczytów najstarszych gór w Polsce, znajdują się cenne relikwie. W klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej przechowuje się bowiem cząstki Krzyża Pańskiego. Kiedyś wznosił się nad Golgotą, dziś wznosi się nad Ziemią Świętokrzyską.

Od 25 lat do tych relikwii zmierzają jako pielgrzymi uczestnicy rajdu organizowanego przez PTTK i Diecezję Kielecką. Cieszymy się, że kolejny raz także z naszej parafii, noszącej przecież wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego, wyruszyła grupa pielgrzymów. Tym razem zdobyli Święty Krzyż od strony Nowej Słupi, wyruszając z Nowego Skoszyna i pokonując 11 km. Trasa nazwana przez organizatorów “Widokową”, rzeczywiście taką była! Nacieszyć się także mogliśmy widokiem wielu wędrujących z nami osób, w różnym wieku i o różnej kondycji, ale niosących w sercu wspólne wartości i zmierzających w jednym kierunku.

Rajd pielgrzymkowy to także okazja do rozmowy, integracji i oczywiście modlitwy. Modliliśmy się nie tylko na szczycie, gdzie sprawowana była Eucharystia i gdzie nawiedziliśmy sanktuarium, ale także po drodze, kiedy to modlitwę pieśniami i Koronką do Bożego MIłosierdzia animował Zespół “Soli Deo”.

Już dziś – w imieniu organizatorów – zapraszamy na kolejną edycję rajdu, 27 września 2025!