Parafia Rzymskokatolicka p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łopusznie

26 lipca 2020 roku – w liturgiczne wspomnienie Św. Anny, patronki naszej parafii, został otwarty nowy rozdział w dziejach Parafii Łopuszno.

Trzy tygodnie wcześniej, parafianie dziękowali Księdzu kan. Ireneuszowi Jakusikowi za trzynastoletnia posługę duszpasterską w parafii. Następstwem tej uroczystości, była niedziela – 26 lipca, kiedy to nowy Proboszcz Parafii – Ks. kan. Karol Stach został uroczyście wprowadzony na urząd proboszcza.

W imieniu Biskupa Kieleckiego – Jana Piotrowskiego, wprowadzenia dokonali: Nuncjusz Apostolski w Ghanie – JE Ks. Abp Henryk Jagodziński oraz Ks. kan. Henryk Rusak – wicedziekan dekanatu łopuszańskiego.

Liturgiczne wprowadzenie nowego Księdza Proboszcza było połączone z przypadającym w tym dniu Odpustem parafialnym ku czci Św. Anny.

Ks. Arcybiskup obecny był podczas Mszy św. o godz. 10.00, wówczas wygłosił odpustową homilię, a na zakończenie Mszy św. pobłogosławił kobiety spodziewające się dziecka.

Główna Msza św. rozpoczęła się tuż przed godz. 12.00 procesją, która wyruszyła z plebanii. Wśród zaproszonych gości byli obecni: rodzina Księdza Proboszcza, księża z dekanatu łopuszańskiego, księża – przedstawiciele Kurii Diecezjalnej, Sądu Biskupiego, Wyższego Seminarium Duchownego, księża proboszczowie parafii kieleckich, władze Urzędu Gminy w Łopusznie, Dyrektorzy Szkół i Żłobka znajdujących się na terenie parafii, a także dyrektorzy instytucji, które także swe siedziby mają na terenie parafii.

Mszy św. przewodniczył JE Ks. Abp Henryk Jagodziński. U drzwi świątyni, nowy Ksiądz Proboszcz został powitany przez Księdza Arcybiskupa oraz wicedziekana dekanatu. Następnie został odczytany dekret, na mocy którego Ks. Karol został skierowany do posługi duszpasterskiej w Parafii Łopuszno. Z rąk Ks. Arcybiskupa nowy Proboszcz odebrał klucze do drzwi kościoła. Następnie przedstawiciele parafian oraz pozostałe delegacje w ciepłych słowach powitały swego nowego duszpasterza.  Całość uroczystości uświetniła asysta liturgiczna przygotowana przez ministrantów z parafii, Orkiestra OSP w Łopusznie, poczty sztandarowe oraz chór mieszany, składający się z tutejszych parafian.

Ks. kan. Karol Stach – jako już nowy, urzędujący Proboszcz, wyraził swą wdzięczność wobec wszystkich zgromadzonych, zapewniając jednocześnie
o modlitwie za swoich parafian i przybyłych gości.

***

Ksiądz Proboszcz Karol Stach, pochodzi z Olkusza. Święcenia kapłańskie przyjął w 1982 roku. Jest Kanonikiem Honorowym Kapituły Katedralnej w Kielcach. Przez większość swojego kapłaństwa, pracował w Sądzie Biskupim w Kielcach. Przez ostatnie kilkanaście lat pełnił funkcję Wikariusza Sądowego, czyli Oficjała. Dekretem Księdza Biskupa Ordynariusza Jana Piotrowskiego z dnia 22 czerwca, został mianowany Proboszczem Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łopusznie i jednocześnie Dziekanem Dekanatu łopuszańskiego.

Liturgia dnia


Warto zobaczyć


Odwiedziny
300308
Visit Today : 410
Visit Yesterday : 246
This Month : 6658
This Year : 44646
Total Visit : 300308