p.w. Podwyższenia Krzyża
Świętego w Łopusznie

Pielgrzymka do Zabawy

31 sierpnia odbyła się XI Pielgrzymka Młodzieży Diecezji Kieleckiej do Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. Uczestniczyła w niej grupa młodych z naszej parafii.

Bł. Karolina Kózkówna to przede wszystkim wzór dla ludzi młodych, ale postawą dojrzałej wiary może inspirować każdego. 18 listopada 1914 została zamordowana przez żołnierza radzieckiego, gdy broniła swojej czystości. Miejsce jej życia i męczeńskiej śmierci (Wał-Ruda) stało się celem pielgrzymek, a kościół w Zabawie, gdzie znajdują się jej relikwie – sanktuarium ku czci tej młodziutkiej błogosławionej
Już po raz jedenasty w ostatnią sobotę sierpnia do Wał-Rudy i Zabawy przybyła młodzież diecezji kieleckiej. Nasza parafia była reprezentowana przez trzynastoosobową grupę, pod opieką ks. Karola i s. Iwony.
Pątnicy wraz z bpem Janem Piotrowskim oraz kustoszem sanktuarium, ks. prał. Zbigniewem Szostakiem, uczestniczyli w drodze krzyżowej śladami męczeństwa bł. Karoliny w pobliżu jej rodzinnego domu w Wał-Rudzie. Następnie udano się do kościoła parafialnego w Zabawie, gdzie zebrani wysłuchali katechezy, którą wygłosił ks. Jarosław Góralski. Po niej odbyła się Eucharystia pod przewodnictwem biskupa kieleckiego.
Miłym podsumowaniem wyjazdu naszej młodzieży była wizyta w lodziarni, która pozwoliła uczestnikom nieco ochłonąć po wrażeniach tego upalnego, ostatniego dnia sierpnia.
ks. Karol Stawowczyk