Drodzy Bracia i Siostry!

Peregrynacje obrazów, krzyży i figur Jezusa Chrystusa, Matki Najświętszej, oraz relikwii świętych wpisane są w pejzaż życia religijnego Kościoła w Polsce i na całym świecie. Ziemie naszej diecezji kieleckiej 25 lat temu przemierzyła figura Matki Bożej Fatimskiej, a nieco później kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Tym doświadczeniem wiary i pobożności prowadzącej do autentycznego świadectwa wiary żyją też obecnie niektóre parafie naszej diecezji. Tym bardziej paschalne świadectwo wiary, że Jezus żyje i jest z nami aż do skończenia świata (por. Dz 1, 8) nadal jest aktualne.

Drodzy Diecezjanie!

Tym razem naszym przewodnikiem i gościem naszych parafii oraz wspólnot zakonnych będzie św. Józef Opiekun Rodziny, którego w tym roku Ojciec Święty Franciszek poleca jako wzór do naśladowania. On swoim ojcowskim sercem pełnym miłości, czułości i odwagi prowadzi nas do Jezusa Chrystusa, u boku którego jest Maryja, Matka Syna Bożego. Tak więc w Roku Rodziny mamy szansę, aby omodlić życie małżeńskie i rodzinne w jego wielorakich aspektach życia duchowego, obyczajowego i wychowawczego.

Moi Drodzy!

Z pasterską troską, od 1 maja 2021 r., proponuję wiernym i duszpasterzom naszej diecezji, a w niej wszystkim parafiom, począwszy od parafii dziekańskiej, tygodniową peregrynację kopii Obrazu św. Józefa z diecezjalnego sanktuarium Opiekuna Rodziny w Kielcach. Proszę was czcigodni księża proboszczowie, aby tygodniowa obecność Obrazu św. Józefa dała możliwość modlitwy i refleksji wszystkim waszym parafianom. Taki dłuższy czas pozwoli, aby znaleźć „swój dzień” i powierzyć się opiece św. Józefa, aby skorzystać z jego pomocy, bowiem życie świętych jest dowodem na to, że w każdych okolicznościach można żyć Ewangelią (por. Patris corde, 7).

Z darem pasterskiego błogosławieństwa

Wasz Biskup