Trzy dni to za mało!!

Postać taka, jak św. Stanisław Kostka, jest zbyt wielka, by udało się zamknąć w trzech dniach wspomnienie o niej. Dlatego cieszymy się, że codziennie przypomina nam o nim witraż znajdujący się w naszym kościele. A Triduum ku jego czci, rokrocznie organizowane w naszej parafii, staramy się jak najlepiej wykorzystać. “Na większą chwałę Boga!”.

W tym roku, obchody Triduum zbiegły się z parafialnym odpustem. W sobotę 14 września, w godzinach popołudniowych odbyły się gry i zabawy związane ze św. Stanisławem Kostką. Impreza planowana jako plenerowa, musiała z przyczyn atmosferycznych przenieść się na Starą Plebanię. Tym bardziej należy docenić wysiłek i zapobiegliwość organizatorów, którzy zadbali o to, by wszystko co zostało zaplanowane na ten dzień, mogło się – mimo niepogody – odbyć. Dzięki temu prawie 60-cioro dzieci bawiło się doskonale, poznając osobę św. Stanisława. Przygotowane przez siostrę Iwonę, panią Jolantę oraz wolontariuszki gry i zabawy, angażowały i rozbudzały kreatywność, a siły fizyczne nadszarpnięte przy tej okazji, uzupełnił poczęstunek (słodkie bułki i pizza). Choć większość aktywności odbywała się na Starej Plebanii, to jednym z punktów spotkania było także nawiedzenie kościoła, gdzie w bocznej kaplicy odbył się pokaz przygotowanego specjalnie na tę okazję filmu. Przy witrażu ufundowanym przed laty przez młodzież naszej parafii, uczestnicy spotkania modlili się także do swojego niebiańskiego patrona.

Drugim dniem triduum była niedziela (15 września). Na Mszach św. o 10.00 i 12.00 (czyli tych ze szczególnym udziałem dzieci i młodzieży) gościł franciszkanin, o. Mateusz Biedrzycki, który wygłosił słowo Boże. Po zakończeniu Eucharystii, przez ucałowanie oddaliśmy cześć relikwiom św. Stanisława.

W sam dzień wspomnienia św. Stanisława Kostki, tj. 18 września, patron dzieci i młodzieży dał się im poznać w środowisku, które jest dla nich codziennością, a więc w szkole. Św. Stanisław “odwiedzał” klasy Szkoły Podstawowej, a uczniów Powiatowego Zespołu Szkół “zapraszał” na projekcje wspomnianego już filmu do naszego parafialnego kościoła.

“Czego Cię nauczył św. Stanisław? W czym możesz go naśladować? Jak bardzo inspirujące są jego zmagania z nauką, cierpliwość w znoszeniu zaczepek brata i kolegów, pobożność realizowana przez modlitwę i regularne przystępowanie do Komunii św., współpraca z kierownikiem duchownym, odwaga, spryt i hart ducha, przejawiające się w jego ucieczce z Wiednia i pieszej podróży do Rzymu? Jak wielkim przykładem są jego konsekwencja i wytrwałość w osiąganiu celu, jakim było wstąpienie do zakonu. Jakim niezwykłym znakiem jest także jego świadome przygotowanie na odejście z tego świata” – te pytania (pojawiające się w filmie) podsumowują tegoroczne Triduum ku czci św. Stanisława Kostki. Odpowiedzi na nie, dzieci i młodzież, ale też każdy z nas, udzielić może najlepiej w… swoim życiu!